Strona główna / Noclegi / zachodniopomorskie / Tyń

Tyń

Tyń (niem.: Thyn) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Wieś jest siedzibą sołectwa Tyń.

Czyste środowisko sprawia, że gmina zaliczana jest do zielonych płuc Polski. Ma ona charakter głównie rolniczy. Turystycznymi atrakcjami tej okolicy są nadmorski pejzaż oraz zróżnicowane plaże - na niektórych odcinkach piaszczyste, z wydmami lub strome, z brzegiem klifowym. Ze względu na unikatowe walory architektoniczne gmina Postomino należy do Stowarzyszenia Produktów Markowych „Kraina w kratę" . Na jej terenie zachowało się tradycyjne pomorskie budownictwo ludowe o konstrukcji szkieletowej.

Równina Słupska, w obrębie której położona jest południowa i środkowa część gminy Postomino, charakteryzuje się nizinnym ukształtowaniem terenu. Występują tu niewielkie lasy z przewagą drzew iglastych i dominującą sosną. Są one bogate w grzyby i zwierzynę leśną. Północna, nadmorska część gminy należy do Pobrzeża Słowińskiego. Dominują tu morenowe wysoczyzny, utworzone z gliniastych gleb. Miejscami opadają one ku morzu stromymi brzegami klifowymi. Rosnące tu lasy to typowe liściaste buczyny oraz lasy mieszane.

Parki krajobrazowe i pomniki przyrody:

  • park podworski w Pieńkowie, o powierzchni ponad 7 ha, z przełomu XIX i XX wieku,
  • park w Pieszczu nad Moszczeniczką, z XIX wieku, o powierzchni 1,5 ha,
  • trzy dęby przy polnej drodze z Pieszcza do Swołowa,
  • pomnikowy dąb w Mazowie,
  • starodrzew parku podworskiego w Złakowie (m.in. platany, czerwone buki, lipy, dęby, cisy, jawory),
  • 10 wiekowych lip otaczających dziedziniec kościoła w Łącku.

Rzeka Wieprza(dł. 130 km) to największa rzeka przepływająca przez teren gminy (na odcinku między Staniewicami a Mazowem). Wieprza przecina tu kompleks lasów, a jej dolny odcinek zaliczany jest do najładniejszych. Stanowi on urozmaicony i niezwykle malowniczy szlak kajakowy. W Wieprzy występują tarliska szlachetnych ryb: łososia, strzebli i lipienia. Istnieją tu doskonałe warunki do wędkowania. Z dopływów Wieprzy przez teren gminy przepływają niewielkie strugi - Moszczeniczka, Pijawica, Jesienica i Stobnica.

(postomino.pl)