Strona główna / Noclegi / zachodniopomorskie / Sławsko

Sławsko

Sławsko

Sławsko to wieś położona w gminie Sławno, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość o niemieckiej nazwie Alt Schlawe (Sławsko). W pobliżu wsi znajdują się ślady starego grodziska. Jest to grodzisko nizinne, całkowicie zniwelowane, pierwotnie pierścieniowate, usytuowana wśród podmokłych łąk (to najbardziej typowe usytuowanie grodziska sławieńskiego było właśnie schowaniem na bagnach). Obecnie widoczne jest tylko koliście, przebiegające nieznaczne zagłębienie, będące być może pozostałością zasypanej fosy.

Z badań w XIX wieku pochodzi nieokreślona ilość przedmiotów żelaznych, m. in. Noże, nożyce, fragmenty zbroi, klucze oraz osełki kamienne, kości i rogi zwierzęce, przęśliki gliniane, ułamki wczesnośredniowiecznych i średniowiecznych naczyń glinianych zdobionych żłobkami poziomymi, w tym dna ze znakami (krzyże i swastyki). Zapewne też z grodziska pochodzi nieokreślona ilość monet.

Na grodzisku co roku organizowany jest festyn. W czasie imprezy jest pokaz walk rycerskich.
Festyn poprzedzają organizowane dla dzieci warsztaty archeologiczne na których dzieci uczą się średniowiecznych tańców, wyrobów, poznają tradycje rycerskie, szyją stroje średniowieczne.