Strona główna / Noclegi / pomorskie / Łubiana

Łubiana

Łubiana

Łubiana to malownicza wieś położona na Równinie Charzykowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Pomorskiego. Jest to zachodnia część gminy Kościerzyna, leżąca w powiecie kościerskim, w krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską. Bogactwem okolicy jest krajobraz, malownicze wzgórza, liczne jeziora i rzeki oraz tysiące hektarów lasów, łąk i pól. Przez wieś przebiega siedmiokilometrowa rynna jeziora Garczyn (jeziora Wieprznickie, Garczyn, Graniczne). Występują również liczne zagłębienia bezodpływowe (jeziora Wielkie Płocice, Małe Płocice, Czarne).

W wyniku erozyjnej działalności wód polodowcowych powstała również sieć rzeczna. Tak powstały rzeka Graniczna i Pilica.

Powierzchnia powiatu objęta jest różnymi formami przyrody i krajobrazu, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Rynna Raduńska, Rynna Dąbrowsko-Ostrzycka; parki krajobrazowe: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Kaszubski Park Krajobrazowy; rezerwaty przyrody: Strzelnica, Czapliniec w Wierzysku, Orle na Jeziorem Dużym, Krwawe Doły.

Ponadto w okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Do największych atrakcji należy najstarszy w Polsce Skansen Etnograficzny na wolnym powietrzu we Wdzydzach Kiszewkich, Muzeum Hymnu Narodowego w Będzinie, Diabelski Kamień w Owśnicach, farma strusi afrykańskich w Garczynie, Ogród Botaniczny w Gołubiu Kaszubskim, "Najdłuższa Deska Świata" i "Dom Do Góry Nogami" w Szymbarku.

LUBIANA RESORT

83-407 Łubiana, ul. Kościelna 8
Recepcja tel. + 58 53 73 50 303
Uroczystości tel. + 58 53 73 50 000
http://lubianaresort.pl