Strona główna / Noclegi / pomorskie / Dębnica Kaszubska

Dębnica Kaszubska

Dębnica Kaszubska

Dębnica Kaszubska - duża wieś gminna i sołecka obejmująca swym zasięgiem miejscowości: Dargacz, Dobrzykowo, Dudzicze, Grabin, Krzynia, Łysomice, Łysomiczki, położona na Wysoczyźnie Polanowskiej, nad Skotawą, przy drodze krajowej nr 210

Nazwa związana z dębami. Nazwa niemiecka Rathsdamnitz odzwierciedlała podległość wsi wobec słupskiego magistratu. Na terenie gminy Dębnica Kaszubska znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Szczególną atrakcją turystyczna są jeziora i rzeki, na których w latach 20-tych XXw. wybudowano działające do dziś elektrownie wodne. Istnieją ciekawe szlaki rowerowe, które zadowolą miłośników jazdy rowerowej. Dla miłośników fauny i flory polecamy ścieżki przyrodnicze, prezentujące walory przyrodnicze gminy.

Na terenie gminy Dębnica Kaszubska rozmieszczone są również gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe, które zapraszają do spędzenia urlopu w bliskim kontakcie z przyrodą. Jednym z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo obszarów województwa pomorskiego jest dolina rzeki Słupi w jej środkowym biegu oraz przyległe do niej tereny wysoczyznowe.

W 1981 roku utworzono tutaj Park Krajobrazowy Dolina Słupi, o powierzchni 37040 ha. Dla podniesienia skuteczności ochrony wód powierzchniowych i gruntowych, a także powietrza ustanowiono obszar ochronny liczący 83170 ha, tzw. otulinę Parku, obejmującą zlewnię Słupi i jej największych dopływów.

Agroturystyka Gościniec Syty Lis

Agroturystyka Gościniec Syty Lis
76-248 Dębnica Kaszubska, Starnice 22
tel. kom. 507 679 461
http://www.salaweselna.tp2.pl/