Strona główna / Noclegi / pomorskie / Gardna Wielka

Gardna Wielka

Gardna Wielka

Gardna Wielka - węzeł szlaków turystycznych ułatwia zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego oraz daje możliwość uprawiania turystyki pieszej i rowerowej - wspaniałe warunki do nauki oraz uprawiania windsurfingu i żeglarstwa.

W odległości 6 km od miejscowości znajduje się najwyższa góra - Rowokół (115 m npm), na szczyt której prowadzi szlak pieszy. Z wieży widokowej roztacza się wspaniała panorama okolicy: pas moren od jeziora Gardno do Smołodzina i dalej na wschód, aż do jeziora Łebsko, a w głębi park z latarnią Czołpinską. Smołdzino 7 km. Kluki (skansen) 19 km.

GARDNA WIELKA - wieś położona w gminie Smołdzino, wzmiankowana już w XIII wieku. Jedna z najstarszych wsi w powiecie, która w XII wieku posiadała prawa miejskie. W Gardnie znajdował się silny ośrodek religijny regionu słowińskiego (tu w latach 50-tych XIX wieku prowadził badania nad miejscową ludnością rosyjski uczony Aleksander Hilferding). Do 1845 roku w gardneńskiej świątyni odbywały się msze w języku kaszubskim.

Pierwszy kościół w Gardnie zbudowany w początkach XIII wieku w czasach Świętopełka II był budowlą drewnianą. Późniejszy, średniowieczny był już murowany, ale spłonął w czasie wielkiego pożaru Gardny w 1772 roku.

Obecnie istniejący kościół został zbudowany w 1852 roku (wieża kościelna datowana jest na 1860 rok). Kościół w okresie międzywojennym działał pod wezwaniem Św. Stanisława, obecnie pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W budowli zachowały się średniowieczne fragmenty murów.

Do ciekawszych, oryginalnych zabytków wyposażenia świątyni należy: dzwon kościelny odlany w 1764 roku w Kołobrzegu przez mistrza Jana Meyera; granitowa kropielnica datowana na XIII/XIV wiek; obrazy znanych niemieckich artystów: "Chrystus Ukrzyżowany" Paula Hintza z 1933 roku, "Matka Boska z Dzieciątkiem" Margaret Neuss-Stubę z 1947 roku. Do połowy XX wieku wewnątrz kościoła, w środku nawy podwieszony był wotywny model, trój masztowego żaglowca. Do dziś ostrołukowe okna kościoła zdobią, zamontowane w 1920 roku, witraże poświęcone niemieckim żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej.

Oberża Pod Diabelskim Kamieniem

76-213 Gardna Wielka, ul. Plac Wolności 5
tel. +48 502 030 628
https://oberza.tp1.pl