Strona główna / Noclegi / pomorskie / Kuźnica

Kuźnica

KUŹNICA - jest to stara wieś kaszubska, dziś zachodnia część Gminy Jastarni, odległa o 7 km od jej centrum. Leży w miejscu największego zwężenia Półwyspu Helskiego. Pierwszy dokument o Kuźnicy pochodzi z 1570 roku.

W owym czasie Kuźnica nosiła nazwę Kuschfeldt i zamieszkiwana była przez jedną rodzinę. W roku 1635 w pobliżu Kuźnicy wybudowano niewielki port wojenny Kazimierzowo, którego zadaniem było kontrolowanie statków wpływających do portu Puck.

Dokumenty z roku 1772 wspominają, iż Kuźnicę zamieszkiwało 25 rybaków. W roku 1930, wzorując się na Sanktuarium Swarzewskim wzniesiono w Kuźnicy kościół.

W 1939 roku Kuźnicę zbombardowały niemieckie samoloty, co doprowadziło do jej zniszczenia w 45%. Dopiero w 1960 roku opracowano plan zagospodarowania Kuźnicy, który przyczynił się do dalszego rozwoju miejscowości. W dalszym ciągu w Kuźnicy istotną rolę odgrywa rybołówstwo wraz z turystyką. Częścią Kuźnicy jest osiedle zwane Syberią, jest oddalone około 1 km od centrum. Nazwę „Syberia” nadali mieszkańcy, gdyż przez 30 lat mieszkały tam tylko trzy rodziny.

Dziś to kompleks nowych budynków, z których jest przepiękny widok na zatokę pucką. W 2001 r. doszło do awarii samolotu MIG, który spadł do zatoki niszcząc budynek. W miejscu zniszczenia budynku stoi obecnie kaplica św. Barbary, która jest w kształcie łodzi. Na wysokości Kuźnicy Syberii ciągnie się podwodna łacha zwana Rewą Mew. Możemy do niej dopłynąć i zwiedzić przechodząc z jednej wyspy na drugą, mając wrażenie, że chodzimy po wodzie. Przy jednej z tych wysp zatopiony jest niemiecki okręt podwodny, którego kiosk wystaje nad powierzchnię wody.

Atrakcją Kuźnicy jest molo, promenada spacerowa zwana „KU SŁOŃCU”, ścieżka rowerowa, mały port rybacki, znakomite wędzarnie ryb. Kuźnica spełnia wszelkie wymogi dla uprawiania sportów wodnych.

Od strony północnej ciągnie się las sosnowy, a niżej plaża o białym piasku i morze o kolorze błękitnego nieba.

Kuźnica to enklawa spokoju, przyjeżdżając tu gwarantujemy mile spędzone wakacje.

Pokoje Gościnne NA SZLAKU

84-130 Kuźnica, ul. Helska 20
tel. kom. +48 502 460 720
http://naszlaku.tp3.pl