Strona główna / Noclegi / podkarpackie / Sanok

Sanok

Sanok

Sanok - Królewskie Wolne Miasto Sanok – (niem. Saanig, miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, na terenie Kotliny Sanockiej, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego w Euroregionie Karpackim. Miasto liczy ok. 42 tys. mieszkańców i ma powierzchnię 38,15 km² (2005). Sanok położony jest w pasie polodowcowych dolin zwanych Dołami Jasielsko-Krośnieńsko-Sanockimi, które z południa na północ przecina San.

Miasto rozlokowało się na wysoczyźnie wznoszącej się 30 m nad poziomem rzeki, oblewającej swoimi wodami najstarszą jego część. Nazwa rzeki i miasta ma swój starożytny, indoeuropejski rodowód.

Piękne widoki roztaczają się z góry parkowej - zwanej Aptekarką, położonej w centrum miasta, a także z pobliskich wzniesień: Szklanej Góry i Glinic. W samym mieście, w zależności od pory roku również można odpocząć - latem na basenach kąpielowych, kortach tenisowych czy skorzystać z możliwości przelotu samolotem startującym z lotniska nad Sanem, zimą zaś rozgrzać się na torze lodowym lub zjeżdżając na nartach w Karlikowie i Zagórzu, gdzie znajdują się wyciągi narciarskie.

Ponadto w pobliżu Sanoka, np. w Woli Sękowej można nauczyć się jazdy konnej, natomiast w Bezmiechowej atrakcji sportowych takich jak lot szybowcem i lotnią, dostarcza szybowisko, które w okresie międzywojennym słynęło w Polsce i Europie z najlepszych warunków naturalnych. Przedwojenną metrykę mają także rajdy samochodowe wiodące trasą serpentyn w Górach Słonych. Sanockich i przyjezdnych kibiców sportowych zaprasza na swoje mecze I-ligowa drużyna hokejowa oraz III-ligowa drużyna piłki nożnej, a także łyżwiarze uprawiający jazdę szybką.

(miasto.sanok.pl)

Centrum Promocji Zdrowia SANVIT Sp. z o.o.

38-500 Sanok, ul. Łazienna 1
tel. 013 465 50 88
http://www.sanvit.sanok.pl

Hotel i Restauracja Bona

38-500 Sanok, ul. Białogórska 47
tel. 013 464 65 05
http://www.bonasanok.pl