Strona główna / Noclegi / podkarpackie / Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne

fot. bdpn.pl

Ustrzyki Górne - wieś w Polsce położona nad potokiem Wołosatym w Bieszczadach, w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska w pobliżu skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 896 i 897.

Wieś jest siedzibą sołectwa Ustrzyki Górne w którego skład wchodzi również miejscowość Wołosate. W miejscu znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Świętej Anny.

Ustrzyki Górne stanowią dobrą bazę dla turystyki pieszej. Zimą oferują dobre warunki narciarskie. W okolicy znajdują najwyższe szczyty polskich Bieszczadów: Połonina Caryńska (1297 m), Wielka Rawka (1304 m) oraz Tarnica (1346 m). W centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się wyciąg orczykowy, którego właścicielem jest Hotel Górski.

Szlaki turystyczne

  • szlak czerwony z Ustrzyk Górnych przez Połoninę Caryńską, Berehy, Połoninę Wetlińską do Smereka i dalej, oraz w stronę przeciwną: przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Kopę Bukowską i Halicz (Połonina Bukowska) do Wołosatego,
  • szlaki niebieski(graniczny), biegnący wzdłuż południowej granicy od Łupkowa, przez Okrąglik, Rabią Skałę, Kremenaros i Wielką Rawkę, oraz w stronę przeciwną przez Wołosate i Bukowe Berdo

(wikipedia.org)