Strona główna / Czytelnia / Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Gdzie spędzić święta - w domu czy pensjonacie?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu na spędzanie świąt poza domem "skazani" byli tylko marynarze, żołnierze i wszyscy, którzy "pracują, aby świętować mógł ktoś". W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się jednak wyjazdy do górskich czy mazurskich pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, a także świąteczno – noworoczne urlopy w ciepłych krajach. Czyżby więc tradycja w narodzie ginęła? Dlaczego coraz chętniej uciekamy od domowej, świątecznej atmosfery i spędzamy te wyjątkowe dni z dala od domu?

Za seks na wydmach grozi tylko pouczenie

Nie ma nakazu ścigania kobiet opalających się topless na plażach - oznajmiła wczoraj pomorska policja. Można więc kobiece wdzięki wystawiać do słońca. Jest jednak pewne ryzyko. Jeśli ktoś poczuje się zgorszony, to sprawa może zakończyć się w sądzie.

Zapisz w telefonie swoją grupę krwi

Po tragicznym wypadku pielgrzymów we Francji lekarze apelują, żeby do telefonów komórkowych, oprócz numerów do najbliższych osób, wpisywać też grupę krwi. W razie wypadku ta informacja może ocalić nam życie - pisze "Życie Warszawy".

Polskie plaże dla naturystów

Mimo zmian, jakie zaszły w ciągu kilkunastu lat w Polsce, naturyzm nie jest u nas tak popularny jak w innych krajach europejskich. Nie będziemy tu roztrząsać przyczyn, które powodują taki stan rzeczy. Chociaż przepędzanie "golasów" z plaż przez "tekstylnych" raczej już się nie zdarza, to znalezienie nagich plaż na polskim wybrzeżu nadal wymaga pewnego wtajemniczenia.

Wczasy nad morzem - opalanie szkodzi dzieciom

Spędzanie wakacji z małymi dziećmi na plaży zwiększa o 5 proc. ryzyko pojawienia się znamion na skórze naszych pociech - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".

Co wspólnego mają polskie i hiszpańskie plaże?

Czy polskie plaże i mariny mogą spełniać najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa, tak jak plaże w popularnych kurortach na świecie? W tym sezonie aż 10 obiektów na polskim wybrzeżu otrzymało Błękitną Flagę...

Wczasy w górach bez psa

Wielu turystów ignoruje zakaz wprowadzania psów w Tatry. Straż Parku karze ich mandatami, ale wszystkich szlaków strażnicy nie są w stanie codziennie skontrolować.

Jaki powinien być turysta?

Propaguj zasady odpowiedzialnego podróżowania, Wydawnictwo Bezdroża popularyzuje przyjazne środowisku formy turystyki, które przyczyniają się do aktywnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, wspierają rdzennych mieszkańców regionów i krajów oraz uwrażliwiają turystów na lokalne tradycje i ochronę środowiska naturalnego.

Dzień Niepodległości

Polskie Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, upamiętnia przywrócenie niepodległości Polski w roku 1918.

Kategoryzacja, a hotelowe gwiazdki

Określane liczbą gwiazdek standardy hotelowe nie są takie same dla wszystkich krajów. Wszędzie jednak obowiązuje zasada: im wyższa kategoria - tym więcej usług wliczonych w cenę noclegu.