Strona główna / Noclegi / małopolskie / Żegiestów

Żegiestów

Żegiestów nie jest miejscowością modną, mieniącą się tłumem licznym i różnobarwnym, o szybkim tempie ruchu zabaw i życia. Cichy i ustronny, ze szczególnym wdziękiem, posiada charakter wsi, i to niewątpliwie stanowi główną jego zaletę, ozdobę i atrakcję.

Słowa te, opublikowane w Kronice Powszechnej w 1912 roku, zachowują aktualność aż do dziś. Położony w samym sercu doliny Popradu, w odległości po około 12 km od Muszyny i Piwnicznej, jest Żegiestów jedną z bardziej malowniczych miejscowości południowej Małopolski. Część uzdrowiskowa, czyli Zdrój, oraz znajdujący się w zachodniej części miejscowości obszar między Popradem a drogą powiatową i torem kolejowym, zwany Poprady, położone są wzdłuż drogi nr 971. Sama natomiast wieś Żegiestów ciągnie się doliną Żegiestowskiego Potoku na długości 5 km. Najniżej położona część miejscowości to zabudowana przez ośrodki wypoczynkowe Łopata Polska, skąd roztacza się niezapomniany widok na przełom Popradu.

W uzdrowisku Żegiestów prowadzone jest leczenie w kierunkach: choroby układu trawienia, choroby reumatologiczne, choroby nerek i dróg moczowych.

Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane naturalne surowce lecznicze, tj. szczawy o mineralizacji w granicach 1,0–2,3 g/dm³. Są to szczawy typu wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowego lub wodorowęglanowo-magnezowo-sodowego. Uzdrowisko posiada 4 ujęcia wód leczniczych: źródło Anna oraz 3 odwierty: Żegiestów II, Zofia II, Andrzej II.

Oprócz walorów typowo uzdrowiskowych, takich jak dobroczynny klimat i obfite źródła wód mineralnych, Żegiestów samym swoim położeniem oferuje rozliczne atrakcje. Prowadzą z niego trzy znakowane szlaki turystyczne na Pustą Wielką, skąd można udać się na wędrówkę pasmem Jaworzyny Krynickiej. W samej miejscowości i jej okolicach nie brak ścieżek o rozmaitym stopniu trudności, zaskakujących spacerowiczów nieoczekiwanie wyłaniającymi się panoramami Beskidu Sądeckiego, a nawet Tatr. Do dyspozycji amatorów kąpieli zaś pozostaje czysty Poprad z piaszczystą plażą na Łopacie.

(zegiestow.pl)