Strona główna / Noclegi / małopolskie / Kraków

Kraków

Kraków - rynek Starego Miasta

Kraków (w statucie miasta, usankcjonowanym prawnie przez Rząd RP, stosowana jest nieurzędowa, pełna nazwa: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków) – miasto nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju - po Warszawie - pod względem liczby mieszkańców (wg GUS, w 2007 Kraków wyprzedził pod tym względem Łódź) oraz drugie - po Warszawie - pod względem powierzchni jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych.

W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego oraz historycznej Małopolski, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej.

Współcześnie Kraków jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz województwa małopolskiego. Znajduje się tu główna siedziba Polskiej Akademii Umiejętności, miasto posiada również wiele placówek o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska. Pełni funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim.

Art Hotel Niebieski

30-114 Kraków, ul. Flisacka 3
tel. 12 431 27 11
http://www.niebieski.com.pl

Hostel Centrum Kraków

31-046 Kraków, ul. św. Gertrudy 10
tel. 12 429 11 57
http://www.centrumkrakow.pl

Hostel Deco

30-019 Kraków, ul. Mazowiecka 3a
tel. 12 631 07 45
http://www.hosteldeco.pl