Strona główna / Niezbędnik / Przydatne informacje / Dekalog narciarza

Dekalog narciarza

  1. Nigdy nie wybieraj się na wycieczkę samotnie. Zespół trzech uczestników to minimum niezbędne dla bezpiecznego wędrowania. Nie oddalaj się od zespołu i nie zostawiaj towarzysza bez opieki!
  2. Na towarzyszy wycieczek dobieraj narciarzy o podobnej kondycji fizycznej i zbliżonych umiejętnościach narciarskich oraz upodobaniach: są to warunki do stworzenia harmonijnego zespołu.
  3. Wolne i równomierne tempo marszu jest najmniej męczące i najszybciej doprowadza do celu.
  4. Na wycieczki zabieraj zawsze plecak, a w nim: dodatkowe ciepłe okrycie, wiatrówkę, czapkę i rękawice, konieczną porcję żywności (nie zapomnij o termosie z gorącą herbatą!), mapę terenu wycieczki i kompas.
  5. Na dłuższą trasę wycieczkową wychodź możliwie wcześnie, aby uzyskać zapas czasu na ewentualne pokonanie nieprzewidzianych przeszkód. Nie zapomnij zabrać latarki czołówki. Zostaw wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanym czasie powrotu!
  6. Pamiętaj, że pogoda w górach może ulec gwałtownej zmianie, czyniąc z niewinnego spaceru uciążliwą wyprawę.
  7. Ucz się rozpoznawać niebezpieczeństwa na wycieczkach, aby skutecznie chronić przed nimi siebie i towarzyszy. Wyrabiaj sobie zmysł orientacji w terenie - zwracaj baczną uwagę na każdy szczegół terenu, pogodę i gatunek śniegu.
  8. Nigdy nie przeceniaj swoich sił i umiejętności, nie wstydź się zawrócić z drogi, gdy tracisz orientację w terenie lub opadasz z sił.
  9. W zjeździe zawsze panuj nad nartami, nie dopuszczaj do osiągnięcia takiej szybkości, przy której bezpieczne zatrzymanie staje się niemożliwe. Zwracaj uwagę na innych narciarzy, zachowaj bezpieczne odległości, by uniknąć zderzenia.
  10. Bądź zdyscyplinowany i koleżeński, pomagaj słabszym i słuchaj bardziej doświadczonych. Na szlaku i w schroniskach zachowuj się zawsze kulturalnie. Szanuj przyrodę - nie niszcz roślinności i nie płosz zwierzyny.

Komisja Turystyki Narciarskiej ZG PTTK

(bezdroza.pl)