Strona główna / Noclegi / wielkopolskie / Gniezno

Gniezno

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie

fot. pl.wikipedia.org

Gniezno - miasto i gmina w powiecie gnieźnieńskim, województwie wielkopolskim, szóste co do wielkości (w latach 1975-1998 należało do województwa poznańskiego), leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary. Pierwsza stolica Polski, siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, stolica pierwszej metropolii kościelnej, ośrodek akademicki.

Gniezno położone jest na Pojezierzu Gnieżnieńskim w zakolu doliny niewielkich jezior, nad którą górują wzgórza o stromych zboczach, rozdzielonych zagłębieniami kilku nieistniejących już prawie strumieni i ich rozgałęzień. Przez ziemię gnieźnieńską przebiega jedna z najbardziej znanych tras turystycznych, łącząca trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę - miasta bogate w pamiątki historyczne i zabytki architektury. Szlak Piastowski wiedzie z Poznania przez Lednogórę, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Kruszwicę do Inowrocławia, przebiegając przez urozmaicone pasmami wzgórz morenowych obszary północno - wschodniej Wielkopolski i zachodnie Kujawy.

Walory krajobrazowe podkreślają lasy i liczne w tym rejonie malownicze jeziora, szczególnie atrakcyjne dla żeglarzy, gdyż część z nich łączą przepływające przez nie rzeki. Ale Szlak Piastowski to przede wszystkim wspaniałe zabytki i skarby kultury narodowej, sięgające czasów przedromańskich i romańskich. Szlak rozdziela się w Gnieźnie. Jedno z jego rozgałęzień prowadzi do Inowrocławia przez Biskupin, Żnin i Lubostroń, drugie kieruje się do Poznania, a wiedzie przez Czerniejewo, Giecz i Kostrzyń.

Gniezno to nie tylko miasto z dużą liczbą zabytków. Oko można nacieszyć udając się na wycieczki piesze bądź rowerowe.

(gniezno.home.pl)