Strona główna / Noclegi / warmińsko-mazurskie / Mikołajki

Mikołajki

Mikołajki

fot. Marek&Ewa Wojciechowscy

Mikołajki - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami Tałty i Jeziorem Mikołajskim.

Mikołajki ściągają na wczasy nad jeziorem do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych, a przecież pobyt w taki daje wspaniałą okazję do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny.

W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny. Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Mazurski Park Krajobrazowy położony na styku dwóch odmiennych form geomorfologicznych, moreny czołowej i sandrów, chroni bogactwo i różnorodność świata roślin i zwierząt, obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących.

Przyroda Parku to m.in.:

  • ponad 60 jezior, w tym największe jezioro w Polsce - Jez. Śniardwy
  • rzeka Krutyń uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie
  • ok. 850 gatunków roślin naczyniowych
  • bogata fauna i ponad 200 gatunków ptaków
  • 11 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat biosfery - Jez. Łuknajno

Od kilku lat trwają przygotowania do utworzenia na części obecnego Parku Krajobrazowego Mazurskiego Parku Narodowego. Niewielkie odległości sprzyjają wycieczkom rowerowym i pieszym, które urozmaicą i umilą czas spędzony w Mikołajkach.

Kwatery Prywatne Chata Skrzata

11- 730 Mikołajki, Zełwągi 78 a
tel. 505 036 893
http://www.chataskrzata.com