Strona główna / Noclegi / warmińsko-mazurskie / Bartoszyce

Bartoszyce

Bartoszyce

fot. Marek i Ewa Wojciechowscy

Bartoszyce miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim leżące na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji. Bartoszyce to miasto o wielowiekowej historii i tradycji, łączące w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie.

Bartoszyce położone są w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego po obu stronach rzeki Łyny. Geograficznie znajdują się w mezoregionie Równina Sępopolska, która jest częścią makroregionu Nizina Staropruska. Ta z kolei wchodzi w skład podprowincji Pobrzeża Wschodniobałtyckie i prowincji Niżu Wschodniobałtycko-Białoruskiego.

Wielokulturowość regionu Bartoszyce w połączeniu z licznymi zabytkami oraz bogactwem przyrody i różnorodnością krajobrazu tworzy wyjątkową atmosferę naszego miasta i jego okolic.

Zasoby dziedzictwa kulturowego naszego miasta to nie tylko obyczajowość i odrębność zachowań społecznych ale także obiekty zabytkowe i zabytki archeologiczne. Godnymi zobaczenia w Bartoszycach są Brama Lidzbarska, Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, Kościół pw. Św. Brunona, Rynek starego miasta, Spichlerze i kamieniczki mieszczańskie, Bartki – Kamienne Baby.

Wśród wielu atrakcji Bartoszyc nie można pominąć Parku Elizabeth usytuowanego u podnóża Góry Zamkowej z malowniczym stawem w kształcie serca. Każdemu kto lubi wypoczynek czynny przypadnie do gustu spacer po parku lub dla nieco bardziej odważnych spływ kajakowy po Łynie.

Obecność w mieście licznych hoteli, restauracji, barów, wypożyczalni kajaków oraz zabytków zachęca do odwiedzin i spędzenia wolnego czasu w Bartoszycach, do czego serdecznie zapraszamy!!!