Strona główna / Noclegi / świętokrzyskie / Busko-Zdrój

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój jest jednym z głównych uzdrowisk polskich. Położone jest w południowej części woj. świętokrzyskiego, w odległości 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Leży na wysokości 220-250 m n.p.m. w regionie zwanym Ponidzie i rozciąga się na zboczach Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego.

W okresie międzywojennym nastąpiła intensywna rozbudowa uzdrowiska. Z inicjatywy dr. Szymona Starkiewicza i dzięki pomocy społeczeństwa w 1924 r. powstało sanatorium dziecięce „Górka”. W 1936 r. z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wojskowych, oddano dla kuracjuszy duży obiekt „Wojskowy Szpital Sezonowy Busko Zdrój” (dziś 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny).

Odkrycie po II wojnie światowej nowych bogatych złóż wód siarczkowych umożliwiło dalszy rozwój uzdrowiska. Od początku lat 60-tych rozpoczęto budowę nowych sanatoriów: Związku Inwalidów „Nida”, Szpitala Uzdrowiskowego „Krystyna”, a w latach 70. „Włókniarz”,„Rafał”,„Radek” (dziś Hotel „Gromada”), a w następnych latach - sanatorium „Zielona”. Dla dzieci niepełnosprawnych wybudowano nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Dzisiejsze Busko, to prężnie rozwijający się ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy, centrum administracyjne, stolica powiatu buskiego. Okoliczne wsie stanowią region rolniczy, gdzie przeważają uprawy warzyw oraz sadownictwo, a najmodniejszą sferą działania gospodarstw wiejskich jest ostatnio agroturystyka.

(umig.busko.pl)