Strona główna / Noclegi / śląskie / Częstochowa

Częstochowa

Klasztor na Jasnej Górze

fot. Janusz Stępień

Częstochowa - to miasto znane na całym świecie, dzięki obecności w klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze obrazu Matki Boskiej - ikony Czarnej Madonny. Do niej pielgrzymują rzesze ludzi z dziękczynieniem i prośbą, w chwilach radosnych i trudnych. Pielgrzymi czynią z Częstochowy jeden z głównych ośrodków pielgrzymkowych świata. Sanktuarium odwiedza rocznie średnio 4 do 5 milionów pątników z 80 krajów świata.

Swoistym fenomenem w skali ogólnoświatowej są pielgrzymki piesze, z którymi przybywa ponad 200 000 pątników. Najdłuższe szlaki liczą ponad 600 kilometrów i ich pokonanie zajmuje do 20 dni wędrówki.

Częstochowa jest dużym ośrodkiem z szeroko rozbudowaną infrastrukturą i znacznym zapleczem społeczno-ekonomicznym. Jest miastem akademickim: funkcjonuje tutaj dziewięć wyższych uczelni, na których studiuje ponad 40 tysięcy studentów. Jest ośrodkiem kultury, czerpiącej z tradycji i historii, o bogatym w wydarzenia kalendarzu. Jest też miastem otwartym na świat. Szczególnego splendoru dodaje jej nadana jako pierwszemu miastu w Polsce nagroda Prix de l’Europe przyznana przez Radę Europy.

Czas spędzony w Częstochowie będzie mile zapamiętany. Miasto posiada niespotykany klimat, tutaj odkryć można wyjątkową atmosferę Alei, uroki uliczek otaczających klasztor, zabytków, muzeów i galerii.

...Częstochowa to dobre miasto

(czestochowa.pl)