Strona główna / Noclegi / pomorskie / Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie to najbardziej znane miejsce na Pojezierzu Kaszubskim. Akwen jest okazały i niezwykle piękny, toteż został wraz z całą okolica objęty ochroną Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Nic więc dziwnego, że przez mieszkańców nazywane jest "Kaszubskim Morzem". Z jeziora wyłaniają się wyspy: największa z nich Wielki Ostrów ma 3 km długości. Wody jeziora układają się w kształt krzyża. Jego ramiona tworzą położone w polodowcowych rynnach jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze.

Ich długość ze wschodu na zachód wynosi 9 km. a z północy na południe 11 km. W pobliżu rozlewa się jeszcze kilkanaście mniejszych jezior, a wszystkie wraz z otaczającymi je wzgórzami i sosnowymi lasami tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy, a także dla kajakarzy na których czeka popularny szlak rzeki Wdy, wiodący przez jezioro Wdzydze.

Dla wędkarzy mamy miejsce, gdzie żyje jedyna w Polsce populacja troci wędrownej. Czystość wody i powietrza przyczynia się do tego, że występują tu gatunki botaniczne, które giną w Europie. Spotkamy tu kolonie szarej czapli, kormoranów, orły bieliki i podpatrzymy bobry. Zapraszamy na Kaszuby.

Agroturystyka Bazuna

83-406 Wdzydze Kiszewskie, Wdzydze 48
tel. kom. 609-218-882
http://www.bazuna.com.pl