Strona główna / Noclegi / pomorskie / Straszyn

Straszyn

Straszyn (niem. Straschin, kaszb. Straszino lub Straszënò) - duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański nad Radunią wśród lasów obok Jeziora Straszyńskiego, przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 222 z drogą ekspresową nr S6 oraz na trasie nieczynnej linii kolejowej Pruszcz Gdański - Żukowo - Kartuzy - Lębork.

W Straszynie znajdują się trzy zabytkowe elektrownie wodne z 1910, 1934 i 1937. W źródłach dla miejsca, w którym znajduje się stara elektrownia wodna z 1937 podaje się nazwę Prędzieszyn (niem. Prangschin), niemniej obecnie rejon ten stanowi część Straszyna - istniejąca tu nieczynna stacja kolejowa posiadała nazwę Straszyn Prędzieszyn (niem. Straschin - Prangschin), w związku z czym błędne jest podawanie nazwy Prędzieszyn jako odrębnie istniejącej wsi. Podobna sytuacja tyczy się terenów o nazwie Kuźnice (niem. Hammermühle), również zaliczanych do powierzchni Straszyna.

W Straszynie znajduje się 5 pomników przyrody: aleja kasztanowców (26 kasztanowców, 3 klony pospolite, 2 dęby drobnolistne oraz 2 dęby bezszypułkowe), grupa drzew na dawnym cmentarzu (2 sosny pospolite, lipa drobnolistna i dąb szypułkowy) oraz głazy narzutowe o obwodzie 7 i 5,5 m znajdujące się za kościołem. Dodatkowo przy ul. Bocznej rośnie jesion wyniosły o obwodzie równym 2,9 m.

Na wzgórzu nad wsią wznosi się współczesny Kościół św. Jacka, obok którego znajdują się zabytkowe płyty nagrobne rodziny Tiedemann - właścicieli Prędzieszyna, Goszyna, Rusocina, Grabin-Zameczku i Wojanowa, których prawdopodobne szczątki znaleziono w czasie budowy świątyni. Należący do nich dworek przetrwał wojnę, ale w późniejszym czasie spłonął.

Warto wspomnieć o zabytkowym budynku, gdzie na początku XX wieku mieściła się szkoła podstawowa, oraz o dwóch młynach wybudowanych w 1903 roku, które ze względu na modernizację terenu w 2008 roku zostały rozebrane. Dawny folwark to obecnie piekarnia Mielnik, za którą przed 1939r. znajdowała się garbarnia (późniejszy Supon).

W okolicznych lasach znajdują się okopy pamiętające czasy drugiej wojny światowej oraz grób nieznanych radzieckich żołnierzy-pilotów, którzy 23 marca 1945 (data na mogile) zginęli w katastrofie lotniczej nad Jeziorem Straszyńskim.
Nad strumykiem za kościołem znajduję się cokół po dziale przeciwlotniczym z II wojny światowej.

(wikipedia.org)

Hotel Markury

83-010 Straszyn, ul. Objazdowa 8
tel. 58 682 00 99
http://www.hotelmerkury.pl