Strona główna / Noclegi / lubuskie / Zielona Góra

Zielona Góra

Zielona Góra

Zielona Góra jest położona w środkowo-zachodniej Polsce, na malowniczych stokach Wału Zielonogórskiego. Stara część miasta znajduje się w niewielkiej wklęsłości wciśniętej w północne stoki wału. W najnowszych czasach zabudowa wkroczyła wyżej i objęła kulminacje wzgórz morenowych. Najwyższymi punktami miasta są: Wzgórze Jagodowe o wysokości 210,8 m n.p.m., leżące w południowej części Zielonej Góry na Wzgórzach Piastowskich i Wzgórze Braniborskie 202,6 m n.p.m. w centrum. Zielona Góra często nazywana jest w różnych publikacjach Winnym Grodem lub Grodem Bachusa.

Wiąże się to z bogatymi tradycjami winirskimi miasta, rozwijanymi na przestrzeni kilkuset lat. Już na poczatku XIV w. istniały tu winnice, najbardziej wysuniete na północ plantacje winnej latorośli. Do dzisiaj zachowały się jedynie resztki winnic w Parku Winnym okalającym Palmiarnię. Z tradycjami winiarskimi zwiazane jest święto Winobrania, połączone z Dniami Zielonej Góry.

Corocznie, we wrzesniu, przez cały tydzień odbywają się różnorodne prezentacje, imprezy sportowe i handlowe. W tym okresie przyjeżdżaja do Winnego Grodu liczne rzesze gości z kraju i zagranicy. Wzbogacany z roku na rok program winobraniowy pozwala zaspokoić różnorodne oczekiwania odwiedzających miasto.

Hotel LEŚNY

65-022 Zielona Góra, ul Sulechowska 37
tel./fax 068 325 36 36
http://www.lesny.tp2.pl

Hotel Śródmiejski

65-066 Zielona Góra, ul. Żeromskiego 23
tel./fax 068 325 44 71
http://www.srodmiejski.tp2.pl