Strona główna / Noclegi / lubuskie / Kargowa

Kargowa

Kargowa (dawniej Unrugowo, niem. Unruhstadt) - miasto w powiecie zielonogórskim (woj. lubuskie), siedziba gminy Kargowa, położone w Kotlinie Kargowskiej, nad Obrzycą.

Gmina Kargowa położona jest we wschodniej części województwa lubuskiego. Obszar gminy zajmuje 128,47 km2, z tego na użytki rolne przypada 55,32 km2, natomiast lasy i grunty leśne zajmują 62,62 km2. Region ten ma charakter rolniczo-turystyczny.

Gmina Kargowa to tereny atrakcyjne turystycznie z nieskażonym środowiskiem naturalnym. Dwa akweny: Jeziora Wojnowskie i Linie posiadają drugą klasę czystości i stanowią wspaniałą bazę dla rozwoju turystyki i wypoczynku. Nad nimi zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, kąpieliska i pola biwakowe.

Miłośnicy turystyki rowerowej dotrą nad jezioro Linie ścieżką rowerową biegnąca wzdłóż pól i przez las. Oba jeziora są wymarzonym miejscem dla wędkarzy.

Rajem i idealnym miejscem dla turystów spragnionych spokoju i obcowania z przyrodą są gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane blisko lasów pełnych jagód i grzybów. W lesie pod Chwalimiem zlokalizowane jest malownicze małe jeziorko Zacisze dziś podporządkowane prawom natury.

Miłośnicy pieszej i rowerowej wycieczki mogą penetrować okolice Kargowej, korzystając z niezbyt uciążliwych, bezpiecznych, bo omijających szlaki komunikacyjne, dróg leśnych. Bazę noclegową stanowi też schronisko młodzieżowe znane szczególnie uczestnikom obozów wędrownych, położone w Nowym Jaromierzu. Przyjeżdżający do gminy turyści mogą podziwiać liczne zabytki.

Do najciekawszych należą: pałac w Kargowej z przylegającym parkiem, w którym występuje 25 gatunku drzew, dwa kościoły w Kargowej, a także w Karszynie i Smolnie Wielkim, pałac w Wojnowie, ratusz w Kargowej.

(kargowa.pl)

Gościniec TK

66-120 Kargowa, ul. Rynek 31/32
tel. 68 352 60 74