Strona główna / Noclegi / lubelskie / Zamość

Zamość

Zamość

fot. Jerzy Cabaj

Na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, w odległości 90 km za Lublinem leży Zamość, miasto Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, polska renesansowa perła architektury, uhonorowany tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". To przykład jednego z najwspanialszych w Europie "miasta idealnego" opartego na wzorach włoskiej urbanistyki renesansowej.

Zwiedzanie Zamościa proponujemy rozpocząć od środka czyli od Rynku Wielkiego, jednego z najwspanialszych XVI wiecznych placów Europy otoczonego rzędami wspaniałych barwnych kamieniczek z podcieniami, dzięki którym Zamość zyskał przydomek "miasta arkad". Nad Rynkiem góruje zamojski Ratusz, wysoka 52 m wieża i szerokie schody od frontu są wizytówką Zamościa.

Kolejną atrakcją Starego Miasta jest Katedra Zamojska - prawdziwa perła, z zewnątrz niepozorna, całe swe piękno odsłania w środku.

W XVIII wieku Zamość stanowił istny tygiel wyznaniowy, funkcjonowało tu aż 8 świątyń: 6 kościołów katolickich, synagoga żydowska i cerkiew grecka.

Zamość zachwyca również gmachem dawnej Akademii Zamojskiej, trzeciej w XVI - wiecznej Polsce po Krakowie i Wilnie, wyższej uczelni a także Pałacem Zamoyskich - przepiękną rezydencją z XVI wieku.

Bogatą i barwną przeszłość miasta przybliżają ekspozycje zamojskich muzeów.

Zamość tętni również bogatym życiem kulturalnym, które dostarcza miłych i niezapomnianych wrażeń.

Turysta, studiując mapę, łatwo odkryje, że Zamość, to brama otwarta ku malowniczemu Roztoczu, jednej z najpiękniejszych krain geograficznych. A w kierunku wschodnim rozciągają się turystycznie jeszcze w niewielkim stopniu rozpoznane, niezwykle piękne okolice doliny Bugu, ostatniej dzikiej rzeki Europy.

Zamość jest więc sercem Zamojszczyzny, jej ważnym centrum gospodarczym, kulturalnym, turystycznym i usługowym.

Zamość oczarował już niejednego turystę, osobliwy urok architektury gwarantuje niezapomniane wspomnienia.

(zamosc.pl)

ARTIS Hotel & SPA

22-400 Zamość, Sitaniec 1
tel.: 84 616 62 62
http://www.hotelartis.com

Hotel Junior

22-400 Zamość, ul.Gen.Sikorskiego 6
tel. 084 638 66 15
http://www.hoteljunior.pl

Hotel Senator

22-400 Zamość, ul. Rynek Solny 4
tel. 084 638 76 10
http://www.senatorhotel.pl