Strona główna / Noclegi / lubelskie / Chełm

Chełm

Chełm

fot. chelm24.pl

Miasto Chełm leży we wschodniej części województwa lubelskiego. Jest położone 230 km od Warszawy, 71 km od Lublina, 65 km od Zamościa i 29 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Położenie Chełma wyznaczają współrzędne: 51° 09' szerokości północnej i 23° 29' długości wschodniej.

Geograficznie miasto leży na skraju Pagórów Chełmskich, niewielkiego mezoregionu geograficznego, zaliczanego do Polesia Wołyńskiego (czasami do Wyżyny Lubelskiej), będącego częścią Niżu Środkowoeuropejskiego. Obszar charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu, łączącą krajobraz nizinny z elementami wyżynnymi.

Charakterystycznym elementem są liczne wzgórza kredowe typu wyspowego, poprzedzielane rozległymi i często podmokłymi dolinami. Podłoże tworzą skały kredowe, przykryte trzeciorzędowymi piaskowcami. Pokłady kredy w okolicach Chełma należą do największych złóż tego surowca na terenie Polski. Pagóry otaczają piaszczyste i podmokłe równiny, od wschodu Obniżenie Dubienki, a od zachodu Obniżenie Dorohuckie. Region charakteryzuje się umiarkowanym klimatem o pewnych cechach kontynentalnych.

Hotel Trzy Dęby

22-100 Chełm, Janów 217
tel. 082 563 33 44
http://www.trzydeby.pl

Zajazd Gościniec

22-100 Chełm, Nowosiółki Kolonia 17 A
tel. 082 569 72 76
http://www.gosciniec-chelm.pl