Strona główna / Czytelnia / Artykuły / Wypoczynek Świąteczny, Sylwestrowo - Noworoczny

Świat szeptany: friv przegląd

Życzliwy, słodki, wzruszający, nieskończenie naiwny, uczciwie i pewnie obchodzący wszystkie współczesne rzeczywistości, prawa i uprzedzenia. Świat szeptany chce wychwalać, dawać jej niechciane komplementy i dawać najcieplejsze słowa, które zwykle zarezerwowaliśmy dla naszej matki jako dziecka, na wypadek, gdyby przypadkowo złamaliśmy jej ulubiony wazon. Nie jest jasne, co robi ta gra w 2010 roku - to miejsce w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, gdzieś pomiędzy The Last Express a Grim Fandango. Historia małego klauna cyrkowego Sadvik sprawia, że ​​jesteśmy nostalgiczni nawet dla najbardziej niewrażliwych dzikusów, którzy mimo to poświęcili część swojego wolnego czasu na studiowanie zadań Lucasarta - ponad dziesięć lat temu. My także westchnęliśmy wysoko i napełniliśmy nutami niezamierzonego smutku. Świat szeptany to najsilniejsza i najbardziej pewna siebie wypowiedź na temat gatunku, odkąd Benoit Sokal dał nam pierwszą Syberię. Graj w gry online na najlepszej stronie gier friv.

Cóż, dla odkrywców, którzy postawili pierwsze kroki dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Szeptany Świat będzie wyglądał jak celowy kicz, pozdrowienia z przeszłości. Wykonywanie dzisiejszego curtsy wobec klasyków stało się niewyobrażalnie modne. Używając 2D ( Braid i tysiąca innych), eksperymentuj z archaiczną paletą kolorów i technologii ( vvv ... hm, cały czas zapominamy, ile z tych liter należy tam umieścić). Ale The Whispered World to inna sprawa. Dla niej negowanie, ignorowanie i odrzucanie wszystkich korzyści płynących z nowoczesnej gry jest na wyciągnięcie ręki. Jak dotąd nowa „Cywilizacja”zaostrzają obsługę shaderów pikselowych piątej wersji, aw recenzjach najlepszych kart graficznych pojawia się magiczne słowo „teselacja”, Daedalic Entertainment nadal nie waha się twierdzić, że można opowiedzieć dobrą i pouczającą historię bez podstawowych technologii. Jak się z nią zgadzamy ... W końcu dlaczego potrzebujemy tych shaderów i nowych „bezpośrednich promieni rentgenowskich”, skoro artyści wykonują swoją pracę doskonale? Często więcej nie jest konieczne. Szeptany światwygląda najlepiej w statyce - jest jak zestaw ilustracji do ulubionej książki z bajek z dzieciństwa. Dokonamy teraz jednej ważnej rezerwacji - tak naprawdę nie wiemy, co czytała tam twoja babcia przed snem. Jesteśmy pewni, że są mili, radośni i zawsze mają szczęśliwe zakończenie. Ale historia Sadwicka bardzo źle pasuje do tych opisów.

Bohaterka - klaun z cyrku drogowego - cierpi koszmary inspirowane dziełami Stephena Kinga . Rodzeństwo Ben jest ich logiczną kontynuacją już w godzinach przebudzenia Sadwicka: uderza go głową, torturuje go nieustannymi wyrzutami, nie wyrządza zniewag i nie bije go batem. Relacje z dziadkiem nie są lepsze - staruszek zupełnie zapomniał o istnieniu młodszego wnuka, ciągle myląc go z Benem. Cóż, a te jego spodnie ... w połowie gry ich wszechobecność nie będzie cię już tak zabawnie jak na początku. Tylko jeśli tylko trochę.

Wieszany z wyrzutami i policzkami, Sadwick oczywiście marzy o bardziej godnej pozazdroszczenia przyszłości: o uratowaniu świata lub, w najgorszym wypadku, o zostaniu poetą. Szare życie drugorzędnego i bez uśmiechu klauna w jednej chwili zmienia się w przygodę wypełnioną eleganckimi łamigłówkami i tajemnicami.

Cały świat naprawdę musi zostać uratowany - Szeptany światnatychmiast próbuje postawić sobie maksymalny możliwy poziom dziecięcej naiwności, granicząc z głupią głupotą. Tutaj pierwsza nadchodząca postać z patelnią, zamiast nakrycia głowy, okazuje się być tajnym agentem działającym pod przykrywką. Tajemniczy gad Wyroczni transmituje swoje objawienia świetlistymi oczami, a pewna nieuchwytna osoba o imieniu Kalida, która będzie musiała zostać obudzona przez jedną trzecią całej przygody, pojawia się przed nami jako gigantyczny ... hmm ... sam widzisz. Nie ma płaskich postaci, nudnych lokalizacji ani przewidywalnych zagadek. I dialogi ... czy usłyszysz objawienia dwóch przydrożnych bruku lub oburzone okrzyki Rubena, lokalnego monopolisty produkującego perły.

Chcę rozmawiać o postaciach, miło jest je pamiętać nawet po wyłączeniu komputera. Możesz o nich rozmawiać bez końca, ale osobisty znajomy przyniesie ci nieporównanie więcej przyjemności. Deweloperzy nie byli zbyt leniwi, aby pomalować każdą swoją unikalną historię życia, aby później mogli nam ją przekazać w odpowiednich oknach dialogowych.

Ten sam lenistwo i obojętny łotr Ruben jest właścicielem fabryki pereł. Uważa, że ​​dziesięć tysięcy genialnych kamyków zakopanych na poddaszu powinno być właśnie dla niego, co oznacza, że ​​fabryka może przestać działać. Ten drań uwielbia ciszę, spokój i ogień od świec. Dlatego cała wyspa, dzięki niemu, zdawała się zapadać w letargiczną śpiączkę - tylko wiejący wiatr, plusk wody przybrzeżnej i smutna piosenka fletowa. Asystentami Rubena są Bando, maniery żołnierza, człowiek, który, jak widzisz, dmuchał w róg i ingerował w węgiel w fabryce, ale teraz może tylko siedzieć ze smutnym spojrzeniem na stole i strzec spokoju swojego pana. Dwa kamienie przydrożne zmagają się z przeciwieństwem ich poglądów: jeden jest wygodny z siedzącym trybem życia, drugi marzy o podróżowaniu.

Takie postacie można znaleźć tylko w pouczającej historii dla dzieci: ich postacie są doskonale zapisane, ich myśli są zrozumiałe niemal natychmiast i nie zawierają żadnego dodatkowego kontekstu w żadnym z ich komunikatów. Od razu staje się jasne, kto jest zły, a kto dobry. W pewnym momencie zaczynasz łapać się na myśli, że misja Daedalic Entertainment jest przeznaczona dla najmłodszych i mało wymagających odbiorców. I w tej chwili wyczuwalne są lokalne łamigłówki.

Puzzle w szeptanym świecie w żadnym wypadku nie są przeznaczone dla dziesięcioletniego ucznia, który marnuje swój cenny czas na podnoszenie ocen w sieciach społecznościowych i pobieranie dzwonków na telefon komórkowy. Tak, większość zadań to klasyczne łamigłówki z wyszukiwaniem zagubionych przedmiotów, pomagające szczególnie leniwym postaciom, które wiedzą coś ważnego, ale powiedz o tym dopiero po rozwiązaniu własnych zagadek / przygotowaniu ich do jedzenia / oddaniu łopaty. Polowanie na piksele jest również obecne, ale nie denerwujące. Taka jest zasługa artystów - stracić coś w środku miejsca, w którym rysuje się węzeł, aby Nikas Safronov nie wstydził się pokazać, nie jest to możliwe.

Są też po prostu śmieszne lub śmieszne sytuacje - jak podoba ci się możliwość wysłania Sadwicka z improwizowanym pistoletem opartym na wydrążonym drzewie? Czy próbowałeś złapać gryzonia na starej śmierdzącej skarpecie?

Klimat tej gry tworzą puzzle zupełnie innego rodzaju. Ich głównym celem nie jest zmuszanie szarej materii do pracy z potrojoną siłą, chociaż nazywanie ich światłem nie działa wcale. Zdmuchnij świece na całym wybrzeżu, wzywaj ludzi, obracając dłonie na starożytnym zegarze dziadka, w specjalny sposób wejdź do specjalnego wejścia, a nawet udowodnij niewierzącym prawdziwość teorii równowagi sił w naturze za pomocą szachowej układanki - twórcy wcale nie mają złego smaku, to na pewno. To samo dotyczy muzyki. Zwykle kompozycje towarzyszące w zadaniach stają się nudne, bez względu na to, jak dobre mogą być. Nie można zmęczyć się melodyjnym sortowaniem instrumentów w The Whispered World - zbyt wiele ich dziecięcych uderzeń...

Specjalne wyróżnienie zasługuje na wiernego przyjaciela i asystenta naszego klauna - gąsienicy o imieniu Spot. Niestety zwierzaka nie można nazwać pełnoprawną postacią dodatkową, taką jak na przykład nietoperz w A Vampyre Story. Partner Sadwicka nie przedstawia błyskotliwych żartów na jakikolwiek temat w niewyobrażalnej ilości. Płytkie zielone stworzenie podobne do larwy mielą wszędzie za Sedwick i ingeruje w sprawy bohatera tylko w razie potrzeby. Gdzieś trzeba wypompować zielonego robaka wodą, w innym miejscu potrzebujemy go już jako substancji płonącej i najwyższej jakości, a do prowadzenia, powiedzmy, niegrzecznego stada egzotycznych ptaków jest możliwe tylko dzięki Spotowi, podzielonemu na pięć małych kawałków. Każdy stan fizyczny zwierzaka jest dostępny w dowolnym momencie z bardzo pięknego menu w formie wygiętej strony książki - wystarczy przesunąć kursor do prawego górnego rogu ekranu, a on „zgnie się”.

Najmniejsze (tak, dokładnie najmniej) słowa, które chcę poświęcić technologiom, na których zbudowany jest Świat Szeptany. W nim bowiem trzeba oceniać tylko prace artystów. Każdy zrzut ekranu towarzyszący temu artykułowi można wydrukować i wkleić w kolekcje bajek dla dzieci. Pozostaje wybrać, który jest bardziej odpowiedni. Ale celowo powstrzymująca animacja (cześć, The Last Express !) I zaangażowanie w klasyczne 2D to tylko niezbędne oznaki uwagi, które twórcy postanowili zrobić w imię tak odległych i już nieco zapomnianych gier z lat dziewięćdziesiątych.
Szeptany świat
Sadwick po prostu nie może się obejść bez tego zielonego orzecha ziemnego.

Świat szeptany jest jednym z najbardziej klimatycznych zadań od czasu oryginalnej Syberii . Niesamowita i wciągająca historia. Gdzieś smutno, gdzieś - nie bardzo. Długie i fascynujące, jak ulubione bajki Walta Disneya . Ale w żadnym wypadku nie jest to najbardziej wesoły i wesoły, ale bardzo naiwny - jak wszystkie wynalazki i fantazje dzieci. Proszę, zagraj w to.

Plusy: niewyobrażalna i szczególnie lepka atmosfera; ciekawe postacie; duża liczba unikalnych łamigłówek, które dobrze pasują do otoczenia gry; bardzo fajna muzyka.
Minusy: niektóre łamigłówki zawodzą pod względem logiki.

6232c6431c9f6f0ac637bff73ff3cbe8