Strona główna / Noclegi / pomorskie / Ostrzyce

Ostrzyce

Ostrzyce

Wieś sołecka Ostrzyce położona jest 6 km na południowy - zachód od Somonina, nad jeziorem Ostrzyckim i wypływającą z niego rzeką Radunią, wzdłuż „Drogi kaszubskiej” łączącej szosę Kartuzy - Bytów z szosą Żukowo - Kościerzyna. W centrum wsi odchodzi droga prowadząca z Ostrzyc do Goręczyna i dalej do Somonina. Centrum turystyczne Kaszub... Wieś liczy dziś 460 mieszkańców, jest jednym z centrów turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej. Przez położoną nad Jeziorem Ostrzyckim wieś co roku przewija się tysiące gości.

Dla nich to wybudowano wiele pensjonatów, restauracji, punktów małej gastronomii. Są też pola namiotowe i wiele kwater prywatnych dla gości.

Roztaczające się wokół krajobrazy można podziwiać z Jastrzębiej Góry lub Trzebińskiej Góry. W pobliżu Ostrzyc leży rezerwat przyrody „Ostrzycki las”. Dla turystów preferujących aktywny tryb wypoczynku przygotowano korty, pole do mini golfa, wypożyczalnie rowerów i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Okolice można też zwiedzać przygotowanymi bryczkami lub konno. Również zimą można atrakcyjnie spędzić czas w Ostrzycach. Jest tu czynny 150 metrowy wyciąg narciarski.

Niedaleko stąd do mekki narciarskiej w Krzesznej na stokach Wzniesień Szymbarskich. Ostrzyce są w gminie Somonino pierwszą wsią, gdzie wprowadzono dwujęzyczne polsko - kaszubskie nazwy ulic. W Ostrzycach istnieje kościół filialny pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej, zaprojektowany przez Andrzeja Baranowskiego. Jego budowę, dzięki staraniom ks. kanonika Edmunda Kosznika, proboszcza goręczyńskiej parafii, rozpoczęto w czerwcu 1984 roku. Już w wigilię tego roku odbyła się w nowym kościele pierwsza pasterka. 12 października 1985 roku ks. biskup Marian Przykucki intronizował figurkę Matki Boskiej Fatimskiej.

Pokoje * Restauracja * Pub Helena

83-311 Ostrzyce k. Goręczyna Brodnica Dolna 42
tel./fax 58 684 16 82
http://www.helena.tp1.pl