Strona główna / Noclegi / pomorskie / Leśniewo

Leśniewo

Leśniewo

Leśniewo (kaszb. Lésniéwò) - duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na obszarze Puszczy Darżlubskiej. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. Leśniewo aż do końca XVI wieku zwane było Nowym Mechowem. Dokładna data założenia Nowego Mechowa - jako folwarku należącego do cystersów oliwskich nie jest znana, najstarsza wzmianka pochodzi z 1432 roku. Po znacznym rozwoju w XVII w. Leśniewo zostało włączone do klucza starzyńskiego i wydzierżawione.

W 1772 roku arendarzem Leśniewa został Krystian Aleksander Hevelke, który oddał majątek kilku poddzierżawcom. Właściciel resztki folwarku, niejaki van Bosch sprzedał go w 1887 roku Radzie Kościoła Ewangelickiego, która wzniosła w 1892 roku murowany kościół.

W latach 1922-1927 w miejscowej szkole podstawowej jako nauczyciel pracował Józef Dambek - pomorski działacz społeczny i pedagog, podczas okupacji niemieckiej zastępca prezesa Rady Naczelnej, a od 1943 r. - przywódca Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Parafia ewangelicka istniała do początku II wojny światowej. Po wojnie kościół ów pełnił rolę filialnego dla rzymskokatolickiej parafii w Mechowie, aż do roku 1975, kiedy to stał się kościołem parafialnym pw. Niepokalanego Serca Maryi, zarządzanym przez charyzmatycznego ks. Zbigniewa Krzewinę. W 1992 roku proboszcz Krzewina, podczas corocznej modlitwy za pomordowanych w 1940 roku przez Niemców w Lesie Piaśnickim zmarł nagle na atak serca, jako ówczesny kustosz owego miejsca martyrologii.

W chwili obecnej Leśniewo z racji położenia w obrębie Puszczy Darżlubskiej jest traktowana jako wspaniała baza wypadowa nad polskie morze i często odwiedzana przez wczasowiczów.